Dziesięć najlepszych filmów na podstawie prawdziwych historii

Filmy oparte na prawdziwych historiach często mają w sobie coś szczególnego. Z jednej strony przekazują nam wiedzę o rzeczywistych wydarzeniach i postaciach, z drugiej – oferują nam emocje, które płyną z wiedzy, że to, co widzimy na ekranie, rzeczywiście miało miejsce. Poniżej przedstawiamy listę dziesięciu filmów, które w naszej ocenie najlepiej łączą te dwie cechy.

“Lista Schindlera” (1993)


Reżyseria: Steven Spielberg
Lista Schindlera film
Lista Schindlera” to jedno z najważniejszych dzieł kinematografii. Film opowiada historię Oskara Schindlera, niemieckiego biznesmena, który uratował życie ponad tysiącu żydowskich robotników podczas Holocaustu. Spielberg przedstawia niezwykłą podróż Schindlera z egoisty do bohatera, a sama produkcja zdobyła siedem Oscarów, w tym za najlepszy film.

“Pianista” (2002)


Reżyseria: Roman Polański
Pianista” to poruszający portret walki o przetrwanie wśród niewyobrażalnej brutalności II Wojny Światowej. Film, oparty na wspomnieniach Władysława Szpilmana, przedstawia życie żydowskiego muzyka w okupowanej Warszawie. Produkcja zdobyła trzy Oscary, w tym za najlepszą reżyserię.

“Złap mnie, jeśli potrafisz” (2002)


Reżyseria: Steven Spielberg
Opowieść o Franku Abagnale Jr., który zanim skończył 19 lat, zdążył stać się jednym z największych oszustów w historii Stanów Zjednoczonych. Spielberg przedstawił tę niezwykłą historię w formie lekkiego, komicznego dramatu, z genialnymi rolami Leonarda DiCaprio i Toma Hanksa.

“Jak zostać królem” (2010)


Reżyseria: Tom Hooper
Film opowiada historię króla Jerzego VI, który boryka się z jąkaniem. Z pomocą niekonwencjonalnego logopedy, król musi przemówić do narodu, mobilizując go do walki w czasie II Wojny Światowej. Film zdobył 4 Oscary, w tym za najlepszy film.

“The Social Network” (2010)


Reżyseria: David Fincher
The Social Network” to opowieść o powstaniu Facebooka i kontrowersjach, które temu towarzyszyły. Film oferuje fascynujący wgląd w świat technologicznych startupów, ukazując zarówno ich potencjał, jak i ciemne strony. Film zdobył trzy Oscary.

“12 Years a Slave” (2013)


Reżyseria: Steve McQueen
Film oparty na autobiografii Solomona Northupa, wolnego czarnego mężczyzny z północnych stanów USA, który został porwany i sprzedany jako niewolnik na południe. Produkcja ta bezkompromisowo ukazuje brutalność niewolnictwa, zdobywając Oscara za najlepszy film.

Gra tajemnic” (2014)


Reżyseria: Morten Tyldum
Film przedstawia historię Alana Turinga, genialnego matematyka, który pomógł złamać niemiecki kod Enigma podczas II Wojny Światowej. Film porusza nie tylko tematy wojny, ale i prześladowań homoseksualistów w tamtych czasach.

“Spotlight” (2015)


Reżyseria: Tom McCarthy
Film przedstawia historię dziennikarzy z “The Boston Globe”, którzy odkryli skandal związany z molestowaniem seksualnym w Kościele katolickim. Film zdobył Oscara za najlepszy film i najlepszy scenariusz oryginalny.

“Ukryte działania” (2016)


Reżyseria: Theodore Melfi
“Ukryte Działania” to opowieść o trzech Afroamerykankach pracujących w NASA, które pomogły Stanom Zjednoczonym wygrać wyścig kosmiczny. Film ukazuje zarówno fascynujący świat eksploracji kosmosu, jak i problematykę rasizmu i seksizmu w tamtych czasach.

Irlandczyk” (2019)


Reżyseria: Martin Scorsese
Irlandczyk film online
Film opowiada historię Franka Sheerana, który pracował jako najemny zabójca dla mafii. Jest to refleksyjna opowieść o winie, starzeniu się i utraconych szansach, z mistrzowskimi rolami Roberta De Niro, Al Pacino i Joe Pesci.

Wszystkie te filmy to dowód na to, jak prawdziwe historie mogą przekształcić się w niezapomniane dzieła filmowe. Od emocjonalnych dramatów, przez fascynujące biografie, po pełne napięcia thrillery, pokazują one, że prawdziwe życie może być równie fascynujące jak fikcja, jeśli nie bardziej.

26 czerwca, 2023
Kategorie
Udostępnienia0

Napisz komentarz

Podpis *
Email *